Rok čo rok naivne čakáme adúfame, že EA konečne posunie sériu NHL na úroveň hodnú ročníka, ktorý svieti vnázve. Každý rok sme však vkonečnom dôsledku sklamaní, pretože za každý krok dopredu tvorcovia urobia dva kroky vzad. Tento ročník sa nás autori snažili nalákať na vylepšenú umelú inteligenciu hráčov na ľade aprekopanú kariéru. Čo ztoho v prípade NHL 25 nakoniec vzniklo?
Začnime pozitívne. Hrateľnosť sa dočkala celkom zaujímavých vylepšení aaj napriek menším nedostatkom sa to stále viac aviac podobá na hokej. Nová technológia, ktorú vEA nazvali ICE-Q, výrazne vylepšuje správanie hráčov na ľade akonečne len tak nepostávajú na miestach, ale snažia sa korčuľovať do otvorených priestorov. Takisto vám už vaši vlastní hokejisti neprekážajú anekrížia vám neustále cestu. Minulý rok sme ztoho boli veľmi často frustrovaní aneskutočne to kazilo dojem zhry.
Zobraziť galériu
Všeobecne tak zmeny vhrateľnosti potešili… až do momentu, keď sme sa pustili do online zápolení ahlavne shráčmi zvyšších divízií. Tam je to opäť raz otom istom,tzv. „meta“ hrateľnosť je vzáklade zasa rovnaká asreálnym hokejom má veľmi málo spoločné. Taktiež sme sa dočkali takého štandardu od EA pri uvedení nových prvkov hrateľnosti. Tie sú obvykle na úvod veľmi zle vybalansované akazia tak celkový dojem znového ročníka, pričom tentokrát si to odniesla načasovaná strela zprvej. Až príliš často totiž zapadne za brankára anejeden hráč sa preto v onlinezápasoch nesnaží robiť iné, len si to dokola chystá na strelu z prvej. Offline hokej však skutočne vyzerá ahrá sa oveľa lepšie.
Fanúšikov offline režimov zmeny príjemne potešia, predovšetkým tých, ktorí sa už nevedeli dočkať nového ročníka kariéry trénera. Tá totiž bola po nejakej dobe konečne aspoň trochu prekopaná atvorcovia do nej pridali často aj banálne veci, ktoré však vminulosti chýbali. Do zmlúv shráčmi pribudli klauzuly otímoch, do ktorých ich nemôžete vymeniť, zároveň sa ozmluve môžete s hokejistom baviť ešte predtým, než mu ju reálne ponúknete – rozhovormi si tak pripravíte pozíciu na skutočné vyjednávanie a často tak už v predstihu zistíte, či to shráčom vôbec má zmysel. Určite si nejeden zvás pamätá na momenty, keď chcel podpísať voľného hráča, ten ho odmietol amedzitým si všetky zvyšné alternatívy rozobrali iné tímy. Vám tak ostali posily akurát do tretej/štvrtej formácie, ak vôbec.
Ďalším – hlavne kozmetickým – prídavkom je nový dizajn menu vkariére. Je prehľadnejší a sväčším množstvom zaujímavých výsledkov, štatistík aďalšie. To sú presne tie banálne veci, ktoré podľa nás mali byť vNHL už dávno. Množstvo ľudí možno ani nezaujímajú, ale nás baví sledovať, ako sa naši hráči vyvíjali naprieč sezónami aaj všetky tie trofeje, ktoré získali a podobne. Takisto si viete pozrieť jednotlivé zápasy, ich štatistiky asledovať tak povedzme aj iné tímy alebo hráčov, ktorí vás zaujímajú, ale nie sú vo vašej organizácii.
Okrem kariéry sa zmien dočkal aj pravdepodobne najpopulárnejší herný režim naprieč športovými titulmi – Hockey Ultimate Team (ďalej len HUT). Tam sme ale ostali naozaj sklamaní. Pôvodne oznámenie zdieľaných odmien naprieč všetkými režimami vHUT síce vyvolalo pozitívne reakcie, ale nebolo by to EA, keby to nejako nepokašľalo. Odmien je totiž veľmi málo,obvykle sú úplne smiešne ačloveku tak chýba dostatočná motivácia hru zapnúť znova ahrať.
Prečítajte si tiež
RECENZIA: EA Sports FC 25 –Evolúcia v malých krokoch
Vývojári navyše pozmenili systém hodnotenia hráčov,ich základné karty výrazne znížili atakisto rozdelili ikony aX-Factor hráčov na série, takže ich je zo začiatku dostupných oveľa menej. Kto by si chcel skladať primárne napríklad slovenský tím, bude to mať naozaj ťažké, keďže aktuálne najlepší náš hráč má v HUT hodnotenie 80. Poteší aspoň nový „mini-režim“ Wildcards, ktorý je celkom príjemné spestrenie oproti HUT Rush.
Zobraziť galériu
Na záver by som ešte spomenul pár negatív, ktoré nás trápia už nejeden ročník. Prvým je poriadne zasekané menu. Rozumieme, že vtakom HUT režime je každý váš krok vmenu sprevádzaný odozvou zEA servera atak to môže pôsobiť trochu spomalene, vrámci offline režimov to ale neberieme, hoci je to tak už od čias PS3/X360 konzol. Vtedy si to človek nejako ospravedlnil pomalými diskami apodobne, vdnešnej dobe to však vhrách nemá čo robiť. Druhou negatívnou vecou je absolútne ignorovanie režimu Be a Pro zo strany autorov. Už ani neviem, koľko rokov po sebe dostávame ten istý obsah ešte aj stou istou úvodnou ukážkou sagentom na chate niekde prizamrznutom jazere a skvantom prírodných hokejových plôch.
Naše hodnotenie
NHL 25 pôsobí veľmi rozpačitým dojmom. Na jednej strane kvitujem celkom slušný posun v hrateľnosti smerom k reálnejšiemu hokeju, ktorý je za posledných pár rokov asi to najlepšie, čo sme tu mali. Takisto potešia veľmi zaujímavé a žiadané novinky v režime kariéry trénera, resp. generálneho manažéra organizácie. Na strane druhej tu máme nesprávne smerovanie a pokusy o ešte väčšiu monetizáciu obľúbeného HUT režimu a úplné ignorovanie módu Be a Pro, ktorý je už niekoľko rokov bez zmeny. Opäť tak ostáva na každom z vás, či sa vám oplatí ísť do toho za plnú cenu.
Klady
- vylepšená AI hráčov
- reálnejšia hrateľnosť
- novinky v režime kariéry
Zápory
- smerovanie HUT
- Be a Pro bez zmeny
- zasekané menu (aj v offline režimoch)
Informácie o produkte
NHL 25
- Vydavateľ hry:EA Vancouver, EA Sports
- Žáner:Športové, Simulátor
- Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť:EA
Korekcia: Pavol Hirka