Temiz Beslenme

Temiz Beslenme: Ev Yapımı Granola

31/05/2014
 

Bu aralar yemek konusuna sarmış durumdayım.  Sadece yemek yapmak değil temiz beslenmek konusuna.  Temiz beslenmekle kastım (clean eating) işlenmiş, katkı maddesi dolu, rafine edilmiş şekerli yiyecekleri hayatımızdan uzaklaştırıp, onun yerine doğal ve katkısız malzemeleri tüketmek. (Çok daha detaylı bilgi için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim).  Yolun başındayken çocuklarıma özellikle bu beslenme tarzını şimdiden aşılamak istiyorum.  Ama doğrusunu söylemek gerekirse inanılmaz zorlu bir süreç.  Hem kendi alışkanlıklarımızı kırmak, hem yeni beslenme şartlarımıza uyacak malzemeler bulmak, hem de çocukları baştan çıkaran abur cuburdan uzak tutmak sandığımdan da zor oluyor.  Hayat tarzımıza göre taktikler geliştirip, gerçekten kafa yormak gerekiyor.  Ödev yapmak gerekiyor.  Ben ödevlerime kahvaltı ile başladım.

Çabuk kahvaltı yapmamız gerektiğinde ya da akşam yemeği yapmaya vaktim olmadığında elimizi attığımız granola/müsli/mısır gevreği ilk araştırdığım şeylerden biri oldu:  Bir küp şekerde 4 gram şeker vardır.  Az yağlı sütle tükettiğiniz her 30 gram Nestle Nesfit'de ise tipik olarak 11,3 gram şeker vardır. 120 gram az yağlı sütte 6,2 gram (rafine edilmemiş) şeker vardır.   Bir diğer örnek ise Ülker Extra Granola.  Her 30 gramlık porsiyonda  10,4 gram şeker vardır.  Yani Nestle Nesfit'den fazla bir farklı yoktur.   Bir oturuşta neredeyse 1,5 küp rafine eldilmiş şekeri hapur hupur tükemiş oluruz.  Katkı maddeleri ve glukoz şurubu gibi içerik konularına girmiyorum bile.  Sanırım içeriğindeki rafine edilmiş şeker bile alışkanlıklarımızı değiştirmemiz için yeterli bir sebep.  Bu yüzden granolayı içeriğini damak tadımıza göre ve kendimiz kontrol ederek evde yapıyoruz .  Ve inanılmaz kolay ve hızlı bir şekide.

Granolanın ana maddesi yulaf.  Piyasada katkı maddesi az bir sürü marka var.  Dilerseniz benim gibi organik yulafta kullabilirsiniz.  Yulafa hayat katmak için kullanabileceğiniz üç basit malzeme tipi: -Kuruyemiş (ay çekirdiği, ceviz, fındık, tuzsuz badem) -Kuru meyve (elma, ananas, kavun, kivi, muz, kuru üzüm, kuru kayısı) -Baharat (Boool tarçın, hindistan cevizi, kuru zencefil) Bu üç malzeme tipinin en sevdiğiniz alternatiflerini kullanarak yulafla karıştırın.  Tadlandırmak ve  yulafları birbirine biraz yapıştırmak için tereyağı ile balı veya pekmezi karıştırabilirsiniz.  Bu karışımı karıştırdığınız kuru karışıma ekleyerek iyice karıştırın.  Miktar vermiyorum, çünkü dilediğiniz kadar sevdiğiniz malzemeyi katabilirsiniz.   160 derecede yulaflar pembeleşinceye kadar 15 dakikada bir karıştırarak fırınlayın. Doğal ve sağlıklı ve bol tadı olan bir yiyecek.  Üstelik uzun süre tok tutuyor.  Evi saran tarçın kokusu da cabası!  Afiyet olsun!

No Comments

Leave a Reply