Erkek Modası, MD Arşiv

Erkekler İçin Giyinme Rehberi #3: Kot Pantalon

15/07/2007
D&G Erkek Jeans
D&G Erkek Jeans
Uzuncana bir zaman dilimi boyunca süren final, ödev, proje ve iş yoğunluğumun sona ermesi ile dünyanın en kafa rahatlatıcı olayı olan yazı yazmaya geri dönüp mutlu olmuş bulunmaktayım. Daha önceki yazılarda belirttiğim/belirtmeye calıştığım üzere (bilmiyorum kaç erkek okuyup ciddiye alıyor), her yazımda değişik bir konuya değinmek, kafama estiği gibi bir şeyler yazmaya calışıyorum. İşte bu bağlamda, bu yazımda erkekler için kot alma çilesini azaltmak için biraz yönlendirme ve kafa ayarı yapmaya çalışıcağım. Kot, aslında bir kumaş tarzı olmayıp; denim pantolonu ilk Türkiye´ye getiren "Bilmemkim KOT" isimli kişinin soyadıdır. O kadar tutulmuştur ki, "Kot Pantolon" olarak kalmıştır ve bugün spor giyim dendi mi alta giyilecek ilk şey kot olmuştur. İşte ben burada devreye girmeye ve ucuz, kaliteli, değişik şekillerde alternatif ya da alternatif olmayan markaları-modelleri azda olsa anlatmaya calışıcağım. Marka marka gitmeyi tercih edip, şu şekilde başlıyorum: Levi´s : Levi´s Türkiye´de Mavi ile birlikte en çok satılan kot markasıdır. Gerek reklam kampanyaları, gerek modelleri, gerek ıvır zıvırları ile gönüllerde taht kurmuştur. Özellikle 501, 506 ve 507 modelleri bence dünyanın en güzel kesimlerine sahip kotlarıdır. 5-6 sene kadar önce "Engineered Jeans" adlı yeni bir tasarım çıkartıp, o dönemlerde bayağı etki yaratmış olsalar da, son zamanlarda yine bu isim altında sundukları modellerin gerek taşlama, gerek kalıp, gerekse kesimlerinin biraz daha genç/sokak işi hale gelmesi ile birlikte, bence eski çekiciliğini kaybetmiştir. Fiyat aralığı yüksek olsa da, Bostancı´daki E5 üzerindeki mağazada (Mavi ile Diesel´in arasında kalan) 49-169 YTL aralığında çeşitli modelleri bulunabilir. Benim kişisel önerim ya da tercihim 501´in 029 modelidir. Ben bu kotu zamanında 3 ay aramış,en sonunda umutlarım dibe vurmuşken eskaza bulmuştum... Neyse, bu da boyle bir anımdır. Not olarak, 3 ay aradığım model E-5 üzerindeki mağazada halen bulunabilmekteymiş.
Levi's Kot Modelleri
Muratcan'ın Levi Tavsiyeleri
Lee : Eskinin LeeCooper´ı, modern zamanların Lee´si. Fiyatları biraz daha yüksek olsa da inanılmaz başarılı kalıpları ve taşlamaları ile insan üzerinde güzel durabilen kotlar üreten bir firmadır. Açıkcası yakın zamanda fiyatlarına gidip bakmadım, en son 5 sene kadar önce bir kot almıştım bu markadan, fakat hala sağlam olup kullanılabilir durumda olması kalitesini gosterir. Fabrika satış mağazalarında 49-129 YTL arasında fiyatlarla bulunabilmektedir. Mavi : Yıllar önce "Aynı malı deme Corç!" sloganı ile büyümüş olan Mavi Jeans, gerçekten de aynı mal olmadığını göstermiş olan bir markadır. Kalite ve çeşitliliği ile ön plana çıksa da -kanımca- fiyatları biraz yüksek kalan bir markadır. Yanlış anlaşılma olmasın, kalitesiz demiyorum, fakat sadece fiyatları kalitesine göre fazla yüksek kalıyor. LTB : Doğruyu söylemek gerekirse kırk yılda bir çok başarılı ürünler üretebilen bir markadır LTB. Sadece kot açısından değil, genel olarak. Fakat gerçekten sadece kırk yılda bir... Fiyatlar diğer markalara göre düşük olsa da, kırk yıl kısa bir zaman dilimi olmadığı için çok fazla tercih etmediğim/edilmeyen bir markadır -yine kanımca-.  
Little Big Jeans
Little Bİg Jeans
Mavi Erkek Jeans
Mavi Erkek Jeans
LTB Erkek Jeans
LTB Erkek Jeans
  Diesel : Diesel yurdum gençliğinin çok sevdiği bir markadır. Güzeldir, ama çok pahalıdır. Şöyle ki, fabrika satış mağazasında "190 YTL" fiyat çektikleri bir kot için "defolusu yok mu bunun?" diye sorduğumda, 190 YTL´nin defolu fiyat olduğu, defosuzunun 250 YTL olduğunu öğrenmişimdir. Yani Opera Pasajı´ndan falan ucuza bulunabilir, fakat kalitesi/orjinalliği sorgulanabilir. Tommy Hilfiger: Yurdum gençliğinin çok sevdiği bir diğer markadır Tommy. Son zamanlarda biraz daha cadde işi pantolonlar üretmeye başlamış olsa da, arada sırada çok sade ve güzel modellerine de rastlanabilir. Fiyatların yüksek olduğunu belirtmeme gerek yok.
Diesel Erkek Jeans
Diesel Erkek Jeans
Tommy Erkek Jeans
Tommy Erkek Jeans
Rodi : Rodi sadece bir marka. Ucuzu da var, pahalısı da var. Kaliteli, uzun kullanim ömurlü; fakat çok bir çekiciliği yok. Bostancı fabrika satış mağazasında ilginç modelleri bulunabiliyor. JackJones : Asıl işi kot üretmek olmasa da çok pahalı modelleri olan bir marka. Kalitelidir, kalıpları ya da taşlamaları güzeldir, evet; fakat 160 YTL´yi açıkcası Levi´s ya da Lee´ye vermek her daim daha mantık dahilindedir.
  Peacocks : Hayatımda son zamanlarda tepe yapmış bir markadır. Kot üretmek değildir bu adamların işi, fakat bir şekilde üretimi ucuza getirip bayağı başarılı markalar üretip bayağı ucuz fiyatlara satmaktadırlar. En pahalı kotlarının 58 YTL olduğuna şahit oldum, hatta gidip aldım, kullanıyorum, çok beğendim. Ucuz olsun, kaliteli olsun, şekilli olsun diyenler için çok ideal bir marka. Bunun dışında bir de Turkiye´de henüz rastlayamadığım bir marka olarak Kenvelo da çok başarılı bir markadır. "Kenvelo, Anywhere!" sloganı ile ortada dolaşsa da Türkiye´yi bu "anywhere"´in içine dahil etmemesi üzücüdür. Not : Çok yoğun olduğumdan dolayı takriben uzuncana bir süre yazamayabilirim, fakat Ağustos´tan sonra çok egzantirik yazilar ile geri dönme ihtimalim çok yüksek. Takip ediniz.  

You Might Also Like