Erkek Modası, MD Arşiv

Erkekler İçin Giyinme Rehberi #1 – Ucuza İyi Giyinmek

10/05/2007
Erkek Moda Rehberi
Bershka

Öncelikle bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine faydalı olabileceğime inanarak yeni katıldığım şu ortamdaki herkese selam ederim. Yaratıcılıktan yoksun bir insan olarak, ilk yazımın -ve muhtemelen devam yazılarımın da- ismini "Erkekler İçin Giyinebilme Rehberi" olarak seçtim ve bu ilk yazımda ucuza ve iyi giyinebilmek konusu üzerinde durmak istedim.

Erkekler için giyinmek aslında o kadar zor bir şey değildir. En azından bayanlar için olduğu kadar. Bir bayanın ortalama hazırlanma süresi formullere bağlanmışken; bir erkek için giyinip evden çıkabilme suresi, kot pantolon ve tişörtün üzerine geçirilme ve cep telefonu, cüzdan, anahtar tadında aksesuarların bulunup cebe konulmasının toplamından ibarettir. Bu bağlamda, bir erkeğin "eline ilk geçirdigi şeyi özensizce üzerine geçiren bir varlık" olduğu tezi ortaya atılabilir. Aslında bir nevi doğrudur bu. Fakat bir şekilde, bir yaştan sonra, ister istemez erkekler de giyimine özen göstermeye başlar. İşte o dakikadan itibaren kişi, marka bağımlısı olmasa bile; bir şekilde kaliteli giyinebilmek için çeşitli markalara, çeşitli meblağlarda yatirim yapar. İşte bu noktada devreye internet, Kadıköy ve araştırma şevki girer. Öncelikle belirtmek isterim ki bir erkek için kaliteli giyinmek demek, hiçbir zaman süper fazla para harcamak demek değildir. Her şeyin ucuzunu bulmak mümkündür. Bu bağlamda hemen bir kaç marka ve dükkan tavsiye etmek ve ortalama çıkabilecek fiyatları belirtmek isterim...
Zara
Zara
ZARA - Pahalı olmasına rağmen kalitesinden ödün vermeyen ve aldığı her kuruşu sonuna kadar hakeden bir markadır. Sanırım daha fazla anlatmama gerek yoktur bu marka hakkında. Ha şimdi bunun neresi ucuz diye soracak olursanız, bu "kaliteli" giyinme kısmı. Fakat belirli dönemlerde süper ucuza da mallar bulunabilmektedir. BERSHKA - Zara gibi İspanyol bir markadır kendisi. İstanbul´da sadece Cevahir´de gördüm kendisini, o da yetti ve arttı. Erkek reyonu yüzölçüm olarak çok geniş olmasa da içerik açısından bayağı zengin. Fiyatlar normal zamanlarda bile çok pahalı olmamakla beraber, indirim dönemlerinde 100 ytl ile girildiğinde pantolon - gömlek - ayakkabı üçlüsü alınabilecek kadar düşebilmekte. PULL & BEAR - Kendisi Cevahir´de tam Bershka´nın karşısındadır. Tarz ve fiyat aralığı olarak Bershka´ya paraleldir.
River İsland
River İsland
RIVER ISLAND - Gerek giyim, gerekse aksesuar olarak erkekler için süper geniş bir yelpaze sunmakla beraber çok ucuz olmadığını da eklemek isterim. Sezon sonu ürünleri 40%-50% aralığında indirime girdiğinde bile bazı ürünler çok pahalı olabilmekte. Fakat buna rağmen bazı durumlarda çok düşük fiyatlara, çok güzel şeyler bulunabilmekte. Sanırım Cevahir ve Metro City´de birer şubesi bulunmakta.
Peacock
Peacock
PEACOCKS - Bir İngiliz markası. Aslen Peacocks - London diye geçmekte. Cevahir´de bir şubesi bulunmakla beraber, şu ana kadar yazdığım tüm markalar içerisinde fiyat olarak en uygunudur. Kalite olarak da net konuşabilirim ki, kot pantolonları en az Mavi ve Levi´s kadar kalitelidir -ben aldim oradan biliyorum-. Bunun dışında aksesuarları -güneş gözlükleri özellikle- çok şekil, kaliteli ve ucuz olmakla birlikte ise yarayan cinsten mallar içermektedir. ADINI BILMEDIGIM DUKKAN (KADIKÖY) - Şimdi öncelikle yerini tarif etmek isterim. Akmar Pasajı´nda Tualsan´ın tam karşısındaki dükkan. İçinde uzun saçlı iki tane eleman vardır, süper kafadırlar. Sattıkları malların tümü yurtiçi üretim olup, yurtdışında da satılmaktadır. Gayet kaliteli ve ucuzdur. Özellikle t-shirt, spor gömlek, sweat shirt ve aksesuar severler için süper bir mekandır. Nakit ödemelerde sağlam indirim yaparlar. KÖSTEBEK (KADIKÖY) - Bu da bir üstte bahsettiğim mağaza tadında bir yerdir. Lakin biraz daha Metal ve Rock tadında giyinenler için ideal bir yer olabilir. COLLEZIONNE - Çok hoşlanmadığım bir marka olmasına ve yeni sezonunu incelememiş olmama rağmen, aksesuarları gayet zengin. Ucuza kol saatleri, kemerler falan var, ama ne kadar kaliteli olduğu konusunda bir yorum yapamayacağım. Bu dükkanlar şu anda açık konuşmak gerekirse en sık uğradığım birkaç mekan. Bir erkek olarak alışverişi sevmem ya da gezmeyi sevmem ise kız arkadaşım için cabası. Bunlar dışında bir de tüyo olarak, şu dönem ya da şu sezon fazlası ile revaçta olan Rock stiline değinmek isterim. Özellikle gotik desenli ya da üzerinde çeşitli grupların resimleri, amblemleri olan (Ramones , Sid Vicious - ZARA) ürünler çıkartıp, 40 - 50 YTL fiyat biçen çeşitli mağazlarımız var. İşte burada devreye araştırma giriyor. Mesela giriyoruz Zara´ya ve bakıyoruz. Ramones grubunun tişörtü var, 49,95 YTL. Hemen not alıp Akmar Pasajı´na gidiyoruz. Ramones grubunun "benzer" bir t-shirtünü maksimum 20 ytl´ye alıyoruz, paramızın kalan 29,95´i ile eve taksi ile dönüyoruz. Bu yazıyı burada bitirirken, hemen şöyle ucuzdan baştan aşağı giyinelim ; Zara Ayakkabi : 69,95 YTL Peacocks Kot (Kemer dahil) : 59.95 YTL Peacocks Gunes Gozlugu : 13.50 YTL Ramones T-shirt : Nakite 15.00 YTL Seiko 5 Automatic Kol saati : Dede yadigarı, ne yalan söyleyim fiyatını bilmiyorum. ____________________________________________________________ TOPLAM : 157.50 YTL. Daha ucuza çıkılabilinir mi ? Pek tabii. Fakat bu kalite ve bu markalar için hiç fena değil sanırım.. 😉 Haftaya: Bir erkeği tamamlayacak 10 aksesuar.  

You Might Also Like

  • Halluley 20/05/2007 at 8:24 pm

    Merhaba Muratcan,

    Yazini cok begendim siteye renk kattin.Bende ayni fikirdeyim yukarida belittigin magazalar bayanlar icin de cok uygun benim favorilerimden.Tesekkurler. Hale