DIY Ev Projeleri, Home Sweet Home

DIY Tabure Minder Kaplama

18/07/2014

Tabure minderi kaplama

Bundan bir sene önce yeni evimize taşındığımızda, evi nasıl dekore edeceğimi az çok bilerek girdim eve.  İlk intibaların önemini düşünerek girişi dahi aynı titizlikle tasarladım.  Benim için bir evin holü hem o evde yaşayan kişileri ve hayat tarzılarını özetleyen bir alan hem de eve giriş çıkışlarda kolaylık sağlayan bir alan olmalı.   İlki üzerine hala çalışmaktayım.  İkinci konu üzerine yoğunlaştım  ve olmazsa olmazım, ayakkabılarımızı giyip çıkarırken kullanabileceğimiz bir tabure arayışına çıktım.  İstediğim tarzda çapraz ayaklı tabureyi malesef hiç bir yerde bulamadım.   Buna en yakın bulduğum tabure (gerçekten evimizin herşeyi) İkea'dan Ingolf tabure oldu.  Hem oturması rahat olsun hem de dekoratif olsun diye tabureyi kaplamaya karar verdim.  Eşimin yardımıyla iki tabureyi bir saat içinde kapladık ve aşağıda yapılışını paylaştık.  Nasıl olmuş? GEREKLİ MALZEMELER: **Tabure **Kumaş (Kadıköy Erol Kumaş) **Elyaf **Spray Ahşap Yapıştırcısı **Sünger **Elektrik ya da El Zımbası **Falçata  

Tabure minderi kaplama

1.  Taburenizin üst kısmını ayaklarından ayırın. 2.  Taburenizin oturma kısmına ait parçayı,  süngerin üzerine yerleştirerek falçata yardımıyla birebir kalıbını çıkartın.

diy Tabure minderi kaplama

3.  Süngeri tahta yapıştırıcısıyla tabure'ye yapıştırın ve kurumasını bekleyin.

Tabure minderi kaplama

4.  Süngerli taburenin altına elyafı serin ve taburenin üst kısmına gelecek şekilde kıvırın.  Tekrar ahşap yapıştırıcısıyla tabureye yapıştırın.  Bunu yapmamızın sebebi, üzerine oturduğumuzda kumaşın kaymasını engellemek.

diy Tabure minderi kaplama
 
5.  Taburenizin altına kumaşınızı serin ve taburenin etrafına katlayın.  Biz yaklaşık 5 cm. pay kullandık.  Payları tabureye zımbalamadan önce kumaşı yeterli bir şekilde gerin ve uç kısımlarını içe doğru katlayın.  Köşelere özen göstermeyi unutmayın.  Kumaşı tutup, gerip, düzelte düzelte zımbalayın.
 
diy Tabure minderi kaplama
 
6.  Zımbalama işlemi bittikten sonra, geri çekilip sanatınıza sevgiyle bakın 🙂  Dilerseniz kenarlardaki kat yerlerini dikerek sağlamlaştırabilirsiniz.
 
diy Tabure minderi kaplama
7.  Taburenizi tekrar ayaklara monte edin. İşte bu kadar basit bir haftasonu projesi.
Umarım yardımcı olmuşumdur.  Daha çok yapacak iş var ama bitince tamamını paylaşmayı düşünüyorum.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Moda 14/10/2014 at 6:57 pm

    Gerçekten beğenerek takip ettiğim moda sitelerinden bir tanesi tebrikler

  • Leave a Reply