Kadın Modası, MD Arşiv

10 Olmazsa Olmaz Gardırop Parçası

05/01/2008
Minik Siyah Elbise
Siyah Elbise Şart
Modaya gelince şunu yap şunu yapma diye kuralları sevmem. çünkü herkesin hayat tarzı, bütçesi, ve vucüt şekline göre stilide farklıdır. Fakat bu unsurlar ne olursa olsun her kadının dolabında bulundurması gereken evrensel parçalar olduğuna inanırım. Dünyanın en meşhur moda okullarından Parson üniversitesinin eksi kurul başkanı Tim Gunn, Guide to Style (Stil Rehberi) adlı şovunda "10 Olmazsa Olmaz Gardırop Parçası" belirlemiş.

 

 

 

 

Tim Gunn televizyon proğramında bu on parçadan oluşan listeyi "moda özürlü" bir izleyecisinin eline sıkıştırıp alışveriş merkezine salıyor. Bu evrensel listeden kendi tarzına göre seçiyor izleyici. Yani parça evrensel olabiliyor ama kesimi ve boyu gibi unsurlarda çok şey farkettiriyor. İşte bu sihirli liste:

Park Bravo Siyah Elbise
Park Bravo
1. Siyah Elbise - Amerikalıların tabirinde "Minik Siyah Elbise " diye geçen bu parçayı şart koşuyor Tim Gunn. Elbisenin kesimine, eteğin nerede bittiğine, göğüs kesimine, ve kol kesimene dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Gece giydiğiniz siyah elbiseyi güzel bir ceket ile iş yerine bile uygulayabilirsiniz. Kullanım seçeneği çok fazla.

 

 

 

 

 Bollini Trenchcoat
Mudo ConceptBollini
2. Trençkot - Daha önceden trençkotun vazgeçilmez bir klasik olduğunu söylemiştim. Trençkot´un avantajı her markada her bütçeye göre bulunabilmesi. Ama bence klasik bir parça olduğu için zamanla para biriktirip gardıropumuza almak uzun vadede daha avantajlı. Annesinin trençkotlarını giyen çok insan tanıyorum.

 

 

 Mudo Concept Siyah Pantalon
Mudo Concept Limon
3. Klasik kumaş pantalon - Tim Gunn tam olarak renk belirmediysede sanırım siyah pantalon iş ve gezmek için ideal. Nasıl olsa klasik parça ne olursa olsun klasik renkte siyahtır. Hem ince gösterir hem daha çok şeyle uyar.

 

 

 

 YKM Cotonbar Beyaz Gömlek
YKM Coton Bar
4. Beyaz Gömlek - Beyaz gömlekte bir klasik haline geldi. Ancak günümüzün değişken trendlerinde beyaz gömlek şekilden şekile girebiliyor. Önemli olan vucüt tipinize uygun olması ve düzgün oturması.

 

 

 

 Mavi Jeans
Mavi Jeans
5. Kot Pantolon - Eminim Tim Gunn bu maddeyi bulurken çok düşünmemiştir. Gençlerin ve yaşlıların vazgeçemeyeceği parçadır herhalde kot pantolon . Sanırım herkesin kot pantolonu vardır. Ama yine önemli olan kot pantolunun vucüda iltifat etmesi. Binbir çeşit yıkama ve paça tarzından biri elbetteki kendi vucüdunuza yakışacaktır.

 

 

 

 Silk Cashmere Sueter
Derinmor S&C
6. Kaşmir Kazak - Beni şaşırtan bir parça bu. Genelde ne kadar yumuşak olursa olsun kazakla çok rahat edemediğim için olsa gerek.

 

 

 

 

 Mudo Collection Siyah Etek
Chichiqueen Mudo Collection
7. Etek - Normal bir günde dışarı çıktığınızda sizde benim gibi fazla etek giyen kadın görmüyorsunuzdur. Giydiğiniz anda kendinizi feminen hissettiren bu önemli parça Tim´in olmazsa olmazlarından.

 

 

 

 Posh Gunluk Elbıse
Chichiqueen Posh
8. Günlük elbise - Bunu ilk gördüğümde anneannemin evde giydiği rengarenk çiçekli elbise modelleri aklıma geldi. Markete giderken kolaycana üzerinize geçirebileceğiniz ve bir kaç aksesuarla geceye geçiş yapabileceğiniz bir elbise mutlaka gardırobunuzda olmalı.

 

 

 

 

 

 Park Bravo Ceket
Park Bravo
9. Ceket - Eskiden terzilerin değerinin bilindiği zamanlarda döpyesler ve tayyörler giyilirdi. Şimdi artık bazı iş yerleri dışında giyilmiyorlar. Klasik iş pantolununu ve eteği yanlız bırakmamak için ceket şart. Siluetinize göre bir kesim seçmenize özen gösterin.

 

 

 

 

 Nordstroms Capri Pantalon ve Tunik
Nordstroms
10. Eşofman Alternatifi - Belki bizim kültürümüze çokta uymayan bir seçenek eşofman. Ama Amerika´daki çoğu kişi rahat olmak adına, Juicy Couture ve Victoria´s Secret Pink markasının başlattığı eşofman trendine çok ısındılar. Sanırım bu yüzden Tim Gunn özellikle "alternatif" kelimesini kullanmış. Sünüpe görünmemek adına başka parçaları değerlendirmeyi tavsiye ediyor. Örneğin haki pantalon ya da kapri pantalon gibi.

 

 

 

 

 

 

 

You Might Also Like

  • nizoz 11/01/2008 at 5:09 pm

    Listeden sadece 3 parçaya sahip olduğumdan dolayı dilime acı biber sürüyorum 🙂 Little black dress, beyaz gömlek(ler) ve kot(lar). Gerçi insan sadece bu üçüyle bile şık olabilir. Tabii farklı aksesuarlar ve ayakkabılarla 🙂

  • punkie 11/01/2008 at 7:48 pm

    nizozcum – olsun, hic yoktan iyidir. dedigin dogru. sadece 3’unden de cok guzel kombinler cikabilir ortaya. belki alisveris yaparken bu liste aklina gelir 😉

  • Esra :) 14/01/2008 at 1:05 pm

    listedeki 7 parçaya sahibim 🙂 ama yıllardır çok beğendiğim ve kendime çok yakıştırdığım bir beyaz gömlek bulmaıyoum. ben de mi bir gariplik var anlamadım.